altair.blog

Archiv článků

HTTP moduly prakticky
Jak uvnitř funguje SkinAnywhere? Příklad zpracování HTTP požadavku ve fázi před i po vykonání cílové stránky
IIS 7: Per aspera ad astra
Další důvod proč se učit psát HTTP moduly se jmenuje IIS 7 - nová generace web serveru od Microsoftu
Proč jsem nepřispěl na Asii
Pixy se pobuřuje nad skutečností, že stát věnoval na pomoc obětem tsunami v Asii jenom deset miliónů, méně než jeho vlastní občané. Mne pobuřuje, že dal i těch deset miliónů. Tím spíše, že doprava této pomoci stála víc, než pomoc sama.
Pohled do hlubin webserverovy duše (aneb jak fungují HTTP moduly a handlery)
Kromě psaní klasických ASP.NET stránek (ASPX) je možné webové aplikace psát ještě "o úroveň níž", tedy pomocí HTTP handlerů a modulů. Je to jediná možnost jak implementovat některé funkce a nejpraktičtější možnost jak implementovat mnohé jiné. V tomto spíše teoretickém článku si povíme, jak vlastně funguje komunikace .NET s Internet Information Services a kde do toho můžeme jako programátoři zasahovat.
Vytvoření vlastní konfigurační sekce ve Web.Config
Webové .NET aplikace jsou předučeny k tomu, aby svá nastavení ukládala do souboru Web.Config. Pokud se nechcete omezit na ukládání pouhých dvojic název-hodnota, můžete si napsat vlastní handler konfigurační sekce a použít formát jaký se vám zlíbí.
Sušenky.NET
Ačkoliv ASP.NET samy řeší řadu úloh, ke kterým se zpravidla používají cookies, představují HTTP sušenky užitečný způsob, jak si klienta "označkovat" a příště ho zase poznat. Implementace práce s cookies v ASP.NET ovšem neskrývá jisté záludnosti.
ASP.NET caching pro více pokročilé: System.Web.Caching API
V předchozích dvou zápisech o cacheování jsem se věnoval ukládání hotových výstupů, ať už celých stránek nebo jenom jejich částí (user controls). To ovšem není jediná forma cachingu, jakou ASP.NET podporují. Prostřednictvím caching API (namespace System.Web.Caching.Cache) můžete ukládat v podstatě libovolné objekty.