altair.blog

Archiv článků

Moje vlajky: Ama-gi Flag a Pony Pride Flag
V souvislosti se svým včerejším článkem o vlajkách jsem dostal několik dotazů, které se týkají dvou vlajek, které mám vyvěšené za sebou a které jsou vidět při mých školeních a v dalších videích. Jsou docela zajímavé, takže pokud vám to včera nestačilo, můžeme v tématu fun with flags pokračovat.
Když už fangličkaříte, dělejte to správně
V souvislosti s válkou na Ukrajině se ve veřejném prostoru množí vlajky - české, ukrajinské, občas i ruské. Ne vždy jsou použité správně, což mne dráždí, neboť se zde potkává můj specifický vztah k symbolům obecně (daný mými sociopatickými sklony), vlajkám zejména (jedním z mých mnoha low-key koníčků je vexilologie, tedy nauka o vlajkách) a obecná mírná OCD. Jak s vlajkou coby symbolem správně nakládat?
Rusko spustilo vlastní certifikační autoritu, pro webové prohlížeče budou ruské stránky nedůvěryhodné
Rusko pokračuje v přípravách na technické problémy které mohou vzniknout při odpojení jeho národních sítí od zbytku Internetu, ať už jeho vlastním rozhodnutím nebo zásahem zvenčí. Jedním z takových problémů jsou TLS certifikáty, určené pro provoz zabezpečených služeb, například webových stránek dostupných protokolem HTTPS. Zřejmě v obavách z dalších sankcí spustilo vlastní kořenovou certifikační autoritu, která má v případě výpadku nahradit ty zahraniční. Ale může být použita k dalším, mnohem méně nevinným účelům.
Obcházení cenzury Internetu
Ruská vláda blokuje weby, které označuje jako dezinformační; česká také, ale nemohou se shodnout na tom, které to jsou. Jak takovou cenzuru obejít? Ukážeme si hned tři způsoby, jaké vám mohou v podobných případech pomoci.
Prohlášení sdružení Roskomsvoboda v souvislosti se sankcemi zahraničních IT společností vůči ruským uživatelům Internetu
Sdružení Роскомсвобода (Roskomsvoboda) bylo založeno 1. listopadu 2012, v den, kdy vstoupil v platnost Jednotný rejstřík zakázaných webů. Název Roskomsvoboda byl zvolen jako stylistický protiklad k agentuře Roskomnadzor, která se přímo podílí na vedení černých listin a omezování přístupu k internetovým stránkám v Rusku na státní úrovni. Nyní sdružení vydalo prohlášení týkající se opačného směru blokování - zamezování přístupu ruských uživatelů na globální Internet. Protože ho pokládám za důležité a zcela se ztotožňuji s jeho obsahem, přeložil jsem ho do českého jazyka.
Dva internety místo jednoho. Rusko se připravuje na spuštění nové železné opony
Situace kolem blokování na Internetu je v těchto dnech poněkud nepřehledná. Různé technologické společnosti více či méně dobrovolně blokují využívání svých služeb z Ruska, potažmo klienty odtamtud. Rusko zase naopak blokuje přístup ze svých sítí do týchž nebo i jiných služeb. Časem patrně dojde k pokusu o odstřižení Ruska od globálního Internetu, ať už z té, či oné strany.
Informační válka vedle té skutečné: Česko je terčem první kategorie, cenzura ale není odpověď
Válka o Ukrajinu přináší jedno prvenství: je první, ve které se se vší vážností válčí ve třech dimenzích. Tou první je samozřejmě boj fyzický. Druhou dimenzí je válka informační, propagandistická. Třetí dimenzí pak válka kybernetická. Česká republika je dlouhodobě cílem ruské informační války. Dlouhodobě prohrává a kroky současné vlády tomu ještě napomáhají.
Jak hacknout jízdní kolo či koloběžku pomocí obyčejného QR kódu? Stačí drzost
Uživatelé služby Citi Bike, půjčovny kol v New Yorku, občas zaplatí za svezení, ale kvůli specifickému typu útoku založenému na modifikaci QR kódů se jim kolo neodemkne a oni na něm tedy neodjedou. Podobný mechanismus lze použít i pro řadu českých služeb. Podíváme se tedy na to, jak takový útok funguje a jaké jsou možnosti obrany proti němu.
NÚKIB vydal doporučení ke správnému používání aplikace Signal. Jak ho správně číst?
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal sadu doporučení k bezpečnému používání aplikace Signal. Bohužel však celou akci komunikuje s typickou úřední nesrozumitelností, takže je Twitter plný dotazů, jestli se to má chápat jako doporučení „používejte Signal“, nebo jako varování „když už musíte používat Signal, dělejte to aspoň bezpečně“. Pojďme to přeložit z úředničtiny do češtiny.