altair.blog

Archiv článků

Nepravděpodobná bezpečnostní krize: I potrubní pošta může podlehnout hackerům, třeba v nemocnicích
Jakmile to má procesor, dá se to hacknout. I když je to třeba potrubní pošta. Zní to jako něco z přelomu devatenáctého a dvacátého století, ale potrubní pošta se nadále používá. Jenom se nejedná o veřejné systémy, ale o uzavřené systémy v areálech jako jsou nemocnice anebo třeba pokladny v supermarketech. Společnost Swisslog vyrábí a dodává systém Translogic a je docela úspěšná - používá ho 80 % nemocnic v USA a celosvětový počet instalací přesahuje 3000. A právě tento systém obsahuje devět zranitelností, které umožňují útočníkovi získat nad celým systémem úplnou kontrolu, jak objevili Ben Seri a Barak Hadad ze společnosti Armis.
Kritická bezpečnostní chyba v Hyper-V umožňuje kompromitaci fyzického stroje z virtuálu
Schopnost přeskočit z virtuálního stroje na fyzický počítač a případně nakazit i další virtuální stroje běžící na stejném hardwaru je alarmující chyba, která v hodnocení rizik CVSS získala 9,9 bodu z deseti. Na chybu už je k dispozici záplata, ale historická zkušenost říká, že se zneužíváním této chyby se pravděpodobně budeme setkávat ještě velmi dlouho.
Průšvih jménem WD My Book Live. Ponaučení z aféry problematického síťového disku
Majitelé mnoha síťových disků řady My Book Live od společnosti Western Digital se v uplynulých týdnech dočkali nemilých překvapení. Jejich zařízení byla najednou zcela prázdná. Přišli o všechna data, která měli na NAS uložena. Mnohdy o léta svých digitálních životů a práce. Nyní už víme, proč se to stalo: na vině bylo několik v zásadě triviálních chyb a ukončená podpora ze strany výrobce. Jenomže co s tím? Obětem aktuálního útoku nabízí Western Digital pomoc s obnovou dat, ale řešení příčiny problémů je v nedohlednu a neomezuje se jen na jednu značku.
Nervy
Na Twitteru teď běží "co byste vzkázali sami sobě když vám bylo dvacet, ve třech slovech". Upřímně, stručnost mi nikdy nešla. Napadá mě jenom "buy Bitcoin" a na to mi ještě jedno slovo zbylo. A to zatím nejzásadnější poznání, k němuž jsem ve věku od dvaceti do současných dvaačtyřiceti dospěl, se do třech slov nevejde.
Kritická bezpečnostní díra v HTTP.SYS ohrožuje Windows 10 i servery, stáhněte si záplatu
Operační systém Windows obsahuje přímo v jádře knihovnu HTTP.SYS, která se stará o zpracování příchozích HTTP spojení (pokud počítač funguje jako web server). A ta knihovna ve verzích 20H2 a 2004 (jak pro Windows 10, tak Windows Server) obsahuje velice nepříjemnou chybu. Nemá žádné sexy jméno jako Heartbleed nebo Shellshock. „CVE 2021-31166 HTTP Protocol Stack Remote Code Execution Vulnerability“ nevypadá na první pohled nijak zvlášť zajímavě, ale zdání klame.
Když BASIC vládnul světu
Když startoval (tehdy se tomu ještě neříkalo “bootoval”) můj první počítač, na pár sekund zobrazil hlášku “Testing memory”. Pak pípnul a přivítalo mě hlášení “BASIC G /V3.0”. Ten počítač byl československé výroby a jmenoval se PMD 85-3. A stejně jako většina malých počítačů té doby – včetně populárnějších a světově rozšířenějších modelů typu Sinclair ZX Spectrum, Commodore C64 nebo třeba Atari 800 – po startu automaticky nabídl prostředí programovacího jazyka BASIC.