altair.blog

Archiv článků

Video představení systému ReP
Natočil jsem krátké video, které představuje funkce rezervačního systému ReP. Aplikace sama je dostupná zdarma, pokud potřebujete pomoci s instalací a nasazením, rád vám pomohu za mírný poplatek.
Generátor čestných prohlášení pro cesty mezi okresy
S platností ode dneška vláda omezila cestování mezi okresy. Existuje spousta výjimek, ale je je třeba dokládat, většinou čestným prohlášením. Protože ve veřejném prostoru panují různé chaotické rady o tom, co je všechno potřeba, napsal jsem jednoduchou aplikaci, která vám položí pár otázek a na základě toho vygeneruje příslušný dokument.
Fanoušci 3D tisku slaví: Stratasysu končí platnost patentu, levné tiskárny budou opět o něco lepší
V sobotu vyprší poslední ze tří klíčových patentů týkajících se 3D tisku, které drží společnost Stratasys. Expirace dřívějších patentů umožnila boom 3D tisku jako odvětví, které se z velkých firem a laboratoří dostalo do domácností. Sobotní milník bude mít menší dopady, ale i tak může posunout obor kupředu a ušetřit domácím i malosériovým tiskařům čas, nervy a peníze.
Jakým způsobem používat statické soubory v ASP.NET 5?
Prakticky všechny webové aplikace potřebují pracovat se statickými soubory. Některé jsou součástí aplikace samotné, jako například obrázky, styly a skripty. Jiné představují data, nahraná do aplikace - třeba obrázky v článcích nebo přílohy. Jakým způsobem s nimi zacházet, kde je ukládat a jak je zpřístupňovat?
Modrák & Friends: Leak CD projektu
Do sbírky divných médií, v nichž jsem zanechal stopu, se po bok Archivního časopisu ministerstva vnitra a Světa motorů zařadil podcast Modrák & Friends, který se zabývá počítačovými hrami. O čem jsem moudře hovořil, když o počítačových hrách nic nevím a systematicky se jim vyhýbám? O hacku společnosti CD Projekt, což je údajně slavný herní producent (já se o její existenci dozvěděl až z toho hacku). Protože o hacku samotném není známo prakticky nic, bylo z toho povídání o bezpečnosti a ransomware. Pokud vám nestačí mne číst, ale chcete mě i poslouchat, zde máte možnost.
Facebook bez australských zpráv: Dejte si pozor na svá přání, mohla by se vyplnit
Když v létě loňského roku australská vláda představila ambiciózní plán na zákon, který by mě přimět technologické giganty Google a Facebook platit tamním médiím za to, že publikují na jejich články odkazy ve výsledcích vyhledávání a na sociálních sítích, australská média mu aplaudovala. Ostatně, bylo to výsledkem jejich dlouhodobého lobbingu. Nabízí se úsloví dejte si pozor na svá přání, mohla by se vyplnit. Protože nyní se plán naplnil, zákon prošel tamním parlamentem a Facebook se mu podřídil. Tím, že přestal publikovat odkazy na australské zpravodajské servery.
FutLabIS je nyní ReP
Včera jsem popsal, jak dopadl informační systém pro otevřenou dílnu FutLab, který jsem živě psal. Abych usnadnil jeho adopci pro jiné účely, rozhodl jsem se ho přejmenovat a odstranit z něj všechny reference na původní určení.
Jak to dopadlo s informačním systémem FutLabu?
Před časem jsem udělal sérii webcastů o vývoji informačního systému pro otevřenou dílnu FutLab. Šlo o jednoduchou (ale ne triviální) aplikaci pro .NET 5. Jak to dopadlo? Operace dopadla úspěšně, pacient zemřel. Aplikaci jsem sice úspěšně dokončil, ale než došlo k jejímu nasazení, FutLab v podobě otevřené dílny v důsledku vládních opatření skončil.
M5Stack je trochu jiná stavebnice pro chytrá zařízení. Hodí se do škol i pro zakázkovou výrobu
M5Stack je značka, pod kterou lze koupit velké množství různých elektronických modulů, které lze snadno propojovat a programovat. Její výrobky by bylo poněkud nefér nazvat "elektronickou stavebnicí", protože ač i takové použití je možné a propagované, možnosti jejich využití sahají daleko dál. V tomto článku se budeme zabývat třemi podobnými produkty, založenými na platformě ESP32: M5Stack Basic, M5GO IoT Kit a M5StickC.