altair.blog

Archiv článků

Hyper-V: Velmi jemný úvod do virtualizace na Windows
Většina serverů jejichž služby využíváte je nejspíš virtualizovaná. Jejich software neběží přímo na hardware, ale ve virtuálním, emulovaném počítači, který umožňuje na jednom fyzickém hardware provozovat několik logických serverů. Děje se tak z důvodu snazší správy i z důvodů ekonomických, umožňuje to lépe využívat dostupný výpočetní výkon. Na Z-TECHu jsem pro vás připravil seriál o virtualizační platformě Hyper-V, která je součástí Windows.
Windows Sandbox: Vestavěný virtuální stroj pro běžné uživatele
Windows 10 a Windows 11 obsahují možnost jak spustit "virtuální počítač" s čistou instalací Windows, který je izolovaný od toho fyzického, skutečného. To můžete využít v případě, že chcete vyzkoušet něco, co na svém běžném PC dělat nechcete. Například nainstalovat nějakou aplikaci kterou nechcete používat dlouhodobě. Po vypnutí Sandboxu se totiž všechny provedené změny ztratí a vše se vrátí do původního stavu.
Sqlite: Databáze pro menší projekty
Když se před .NET vývojářem řekne "databáze", zpravidla si představí Microsoft SQL Server. Nicméně nejpoužívanější relační databází na světě je něco jiného: embedded databáze Sqlite. A ta má přímo od Microsoftu velmi dobrou podporu i v .NETu.
Jak ze tří součástek vyrobit internetový teploměr
Twitter zaplavily fotky domácích teploměrů. Teplota v místnosti je nová rouška. Ať už doma ve jmému úspor a boje proti Putinovi mrznete při patnácti nebo se naopak potíte při třiceti stupních a chcete to sdělit světu, technika vám s virtue signallingem může pomoci. Ukážu vám, jak si ze tří součástek můžete postavit teploměr, který naměřená data odesílá do české služby TMEP.CZ.
Skoro statický obsah: Od konkrétní aplikace k univerzální komponentě
Skoro každá webová aplikace má nějaký skoro statický obsah. Obsah, který sice není měněn zcela pravidelně a nejde o její hlavní úkol, ale přesto je dobré mít možnost ho editovat jinak než zásahem do zdrojáku. Různé pomocné texty jako podmínky použití, kontakty a podobně. V osmidílném seriálu jsem vám ukázal, jak lze specifické řešení pro jednu aplikaci přeměnit v univerzální komponentu.
Proč jsem byl komunistou a proč se dnes bojím Pirátů
"Proč nejsem komunistou" se jmenovala anketa, v níž na tuto otázku odpovídaly Ferdinandu Peroutkovi významné prvorepublikové osobnosti (asi nejznámější je odpověď Karla Čapka). Já komunistou byl. Rád bych vám řekl proč a proč se jich nyní bojím, i když si momentálně říkají různě, u nás nejčastěji Piráti.
Dvojí metr vládců pražského magistrátu aneb kážou vodu, pijou víno
Je to jenom pár dnů, co Twitterem prolétl obrázek auta primátora v očekávání Svobody, nešikovně zaparkovaného před přechodem. Uvidíme, zda fotografie podobně zaparkovaného služebáku náměstka proti dopravě způsobí stejné morální pohoršení v řadách odpůrců lidí v autech.
Jak získat datum a čas buildu ASP.NET Core aplikace
Můj oblíbený systém automatického verzování podle datumu a času není kompatibilní s novými funkcemi .NETu pro snazší vývoj, jako je hot reload částečná kompilace. Proto jsem musel přijít s jiným způsobem, jak zjistit datum a čas buildu aplikace.
IT fenomény: který je váš oblíbený?
U počítačů jsem víc než třicet let. Tak snad mám morální právo o nich (a věcech kolem nich) rozumovat nejenom technicky. Pokud vás moje rozumování zajímá, můžete na kanálu Z-TECH najít moje videa z řady IT fenomén. A máte také možnost navrhnout, jaké fenomény by měly být předmětem dalších pokračování.
Jak zkonfigurovat Cloudflare proxy v ASP.NET
Cloudflare je populární služba zajišťující (mimo jiné) CDN a reverzní proxy. To znamená, že se postaví mezi váš server a klienta a zařizuje různé zajímavé služby, od geografické dostupnosti přes zabezpečení po cacheování. Skrývá ale IP adresu klienta. Napsal jsem knihovnu, která umožňuje ASP.NET Core aplikaci transparentně zjistit IP adresu klienta, i když je publikována přes Cloudflare.