Když startoval (tehdy se tomu ještě neříkalo “bootoval”) můj první počítač, na pár sekund zobrazil hlášku “Testing memory”. Pak pípnul a přivítalo mě hlášení “BASIC G /V3.0”. Ten počítač byl československé výroby a jmenoval se PMD 85-3. A stejně jako většina malých počítačů té doby – včetně populárnějších a světově rozšířenějších modelů typu Sinclair ZX Spectrum, Commodore C64 nebo třeba Atari 800 – po startu automaticky nabídl prostředí programovacího jazyka BASIC.
Archiv článků
První univerzální československý počítač se jmenoval SAPO (Samočinný Počítač). Stavěl se sedm let a po dvou letech vyhořel. Zůstalo nám ale po něm dědictví v podobě technologie TMR (Triple Module Redundancy), kterou využívá třeba SpaceX.
První počítače pro sebe potřebovaly vlastní budovu a nebylo jich mnoho. Thomasovi J. Watsonovi, tehdy šéfovi IBM, je připisován výrok že nevidí trh pro více než šest počítačů na celém světě. Ve skutečnosti nic takového neřekl, ale je pravdou, že poměrně dlouho panovalo přesvědčení, že počítače budou veliké a bude jich málo. Ostatně i Isaac Asimov, velmistr science fiction, takto počítače viděl i ve vzdálené budoucnosti a nástupem malých modelů byl překvapen.
IoT hype je za námi a je tedy čas se jím začít seriózně zabývat. Připravil jsem pro vás workshop o programování mikrokontrolerů, ale hlavně o tom, jak je využít v běžné praxi a propojit je s "velkými" .NET aplikacemi.
Na synchronizaci dat mezi počítači používám nástroj Syncthing. Na kanálu Z-TECH o něm vytvářím seriál a nabízím vám návod, jak ho rozběhnout na Windows i na Linuxu.
Na záložkové liště mého prohlížeče je složka Tools, která obsahuje odkazy na užitečné webové služby, které používám prakticky denně. Možná se budou líbit i vám.
Moje první fan fiction v životě. Když jsem před nějakými dvaceti lety poprvé četl příběhy Harryho Pottera, samozřejmě mě zaujali zvěromágové - kouzelníci, kteří se umí přeměnit ve zvíře. Umět ze sebe doopravdy udělat koně, to by bylo něco! A jak se svět J. K. Rowlingové dál rozvíjel, našel jsem i další informace o zvěromázích. Postup jak se jím stát... A také informaci, že pokud se přesně nedodrží, může být kouzelník dosmrti zaklet do podoby napůl lidské, napůl zvířecí. Okamžitě se mi v hlavě začal rodit příběh takového nešikového kouzelníka, kterému Brumbál - jako jiným outsiderům kouzelnického světa - poskytne v Bradavicích útočiště. A krásné dominantní a sadistické čarodějce ze Zmijozelu, samozřejmě.
"A vy jste už někdy šifroval? Nikdo nešifruje, samozřejmě." Tento výrok někdejšího náměstka ministra financí Ondřeje Závodského se s realitou míjí přímo ukázkově. Chcete umět šifrovat svoje data? Nový seriál vás to naučí. Chcete zašifrovat jeden soubor s citlivými daty? Udělat si šifrovaný kontejner? Zašifrovat přenosný flashdisk? Nebo dokonce celý systém, Windows nebo Linux? Ukážu vám, jak používat BitLocker, VeraCrypt nebo LUKS.
Stihnete vypnout počítač, když vám zásahovka vyrazí dveře? Nebo ho jenom zapomínáte zamknout, když jdete na oběd? V obou případech vám pomůže trocha hardware a pomocník jménem Pooka.
Dne 28. října se tradičně udělují státní vyznamenání. Kromě toho uplynul právě měsíc od smrti ing. Karla Hartla, "otce" plemene československý vlčák. Podal jsem prezidentu republiky návrh na to, aby mu byla udělena medaile Za zásluhy in memoriam. Pokud s mým návrhem souhlasíte, můžete se k němu připojit.