altair.blog

Archiv článků

Fuck that, I'll just print it!
Asi nejlepší by bylo přeložit název této facebookové skupiny jako "kašlu na to, prostě si to vytisknu". Popisuje stav, do které ho se začasté dostávají majitelé 3D tiskáren. Řadu problémů a drobných každodenních prud lze vyřešit pomocí pár minut modelování a pár desítek minut tisku.
Globální ošetřování (a logování) chyb v ASP.NET aplikacích
Aplikace obsahují chyby a nelze se tomu vyhnout. Nicméně pokud už chyba nastala, je třeba zařídit dvě věci: nějakým přiměřeným způsobem o ní informovat uživatele a nějakým přiměřeným způsobem o ní zaznamenat data pro programátora. Ukážeme si, jak tyto dvě věci realizovat v aktuální verzi ASP.NET Core.
Nástěnný držák pro kameru TP-Link Tapo C200
TP-Link Tapo C200 je skvělá IP kamera, která podporuje rotaci, má rozumnou kvalitu obrazu, použitelného mobilního klienta a to vše za necelou tisícovku. Co nemá je rozumný držák na zeď. Tak jsem jeden vymodeloval a vytiskl.
MQTT server do kapsy: Mosquitto na Orange Pi Zero
Na IoT mi vadí hlavně to první písmenko - Internet. Nevidím důvod, proč by při budování "chytré domácnosti" měla vnitřní komunikace být závislá na externí internetové službě - a na připojení k Internetu vůbec. Základem pro komunikaci (nejen) IoT komponent je protokol MQTT. Rozhodl jsem si tedy postavit vlastní MQTT server na bázi Orange Pi Zero, miniaturního počítače s ARM. Přináším vám kompletní návod.
Case pro Raspberry Pi Zero WH a TV HAT
Pro Raspberry Pi existuje "TV HAT", což je rozšiřující deska umožňující příjem digitálního televizního vysílání. Ve skutečnosti je to ale SDR (software defined radio) a dá se využít k mnoha zajímavějším věcem. Obvykle se používá v kombinaci s Raspberry Pi Zero WH, které výkonově postačuje. Našel jsem pro tuto kombinaci krabičku, která mi ale úplně nevyhovovala, protože je v ní deska jen volně položená a dost "plave". Proto jsem model modifikoval a publikuji jeho upravenou verzi.
Magnetický indikátor nálady
Ukázkový model pro techniku zatiskávání magnetů dovnitř plastu a vícebarevný tisk. Využívá variability anglického výrazu "FUCK" :-) Celý model je parametrický, lze snadno měnit rozměr, text i počet položek
Pár tipů pro konzolové aplikace
Mám rád konzolové aplikace a často je píšu. Tedy aplikace spouštěné z příkazové řádky, bez grafického rozhraní, typicky ovládané pomocí přepínačů z příkazové řádky. Je jednoduché je psát (a jednoduché psát je tak, aby fungovaly na Windows, Linuxu i Mac OS). Hodí se pro jednorázové úkoly nebo naopak pro úkoly, které se spouštějí často a fungují automaticky. Dnes bych se s vámi rád podělil o několik triků, jak konzolové aplikace psát v .NETu.
Co všechno s sebou prosím tě pořád taháš?
Otázku zmíněnou v titulku dostávám docela často. A je pravda, že za léta častého cestování jsem sadu věcí, které s sebou pravidelně nosím, vyladil k dokonalosti. K přežití v divočině by mi asi mnoho platná nebyla, ale jako kvalitně domestikovaný valach se divočině spíš vyhýbám. Problematické situace, jejichž výskyt je u mne pravděpodobný, jsou poněkud... civilizovanějšího charakteru. Takže potřebuju spíš ten správný druh USB kabelu než křesadlo na nouzové rozdělání ohně.