altair.blog

Archiv článků

Automatická tvorba titulků pomocí nástrojů Whisper a Subtitle Edit
Od začátku července ke svým YouTube videím přidávám titulky. Pomůže to neslyšícím, ale třeba i AI. Ovšem ruční tvorba titulků je dost náročná. Naštěstí ale existuje speech-to-text engine Whisper, který docela obstojně funguje i pro češtinu a program Subtitle Edit, který z přepisu umí udělat titulky.
Vlastní VPN bez speciálního software - IKEv2 nebo L2TP/IPsec
Popularita VPN stoupá. Hodí se z důvodu bezpečnosti, z důvodu ochrany soukromí, nebo když se váš stát rozhodne, že bude cenzurovat přístup k Internetu. Většina běžných návodů předpokládá, že máte na svém počítači speciální klientský software. Já vám ukážu, jak vytvořit VPN server, na který se připojíte čistě pomocí toho, co máte k dispozici ve svém operačním systému.
Instalace MQTT serveru Mosquitto na Linux
V prvním a druhém dílu seriálu o MQTT jsem používal veřejný MQTT broker. To se hodí pro demo, ale produkční systém na tom stavět nechcete. Pokud pro svůj MQTT server nechcete používat hostované řešení, můžete si rozjet vlastní server. Asi nejpoužívanějším softwarem pro tento účel je Mosquitto. Je to open source multiplatformní projekt, který funguje na Windows, Linuxu i Mac OS. Ukážu vám, jak Mosquitto nainstalovat na Linux, nastavit na něm TLS zabezpečení a WebSockets rozhraní.
Covid a Michelangelo
Začalo to všechno vlastně zcela nenápadně. Psal se rok 1949 a jistý Neumann János Lajos na universitě v Illinois držel přednášku s komplikovaným názvem "Teorie a organizace složitých automatů". Tak se zrodil koncept počítačového viru. A ty klasické mají hodně společného s těmi organickými, jako druhdy populární koronavirus SARS-CoV-2.
Získání certifikátů od Let's Encrypt pomocí dns-01 challenge s Cloudflare
Při získávání certifikátů od CA Let's Encrypt se zpravidla používá http-01 challenge, kdy se ověřuje kontrola nad doménou pomocí HTTP requestu na definovanou URL. To je velice snadné a dá se to jednoduše automatizovat. Někdy se ale hodí dns-01 challenge, kdy se kontrola nad doménou ověřuje pomocí DNS záznamů. To je náročnější, ale umožňuje získat wildcard certifikáty nebo certifikáty pro server schovaný v neveřejné síti, případně ne webový. Nabízím podrobný návod, jak na to.
Když BASIC vládnul světu
Když startoval (tehdy se tomu ještě neříkalo “bootoval”) můj první počítač, na pár sekund zobrazil hlášku “Testing memory”. Pak pípnul a přivítalo mě hlášení “BASIC G /V3.0”. Ten počítač byl československé výroby a jmenoval se PMD 85-3. A stejně jako většina malých počítačů té doby – včetně populárnějších a světově rozšířenějších modelů typu Sinclair ZX Spectrum, Commodore C64 nebo třeba Atari 800 – po startu automaticky nabídl prostředí programovacího jazyka BASIC.
Osborne nebyl první, stručná historie notebooků
První počítače pro sebe potřebovaly vlastní budovu a nebylo jich mnoho. Thomasovi J. Watsonovi, tehdy šéfovi IBM, je připisován výrok že nevidí trh pro více než šest počítačů na celém světě. Ve skutečnosti nic takového neřekl, ale je pravdou, že poměrně dlouho panovalo přesvědčení, že počítače budou veliké a bude jich málo. Ostatně i Isaac Asimov, velmistr science fiction, takto počítače viděl i ve vzdálené budoucnosti a nástupem malých modelů byl překvapen.