ASP.NET Identity je nástupce Membership a Role providerů z .NET 2.0. Obecně se jedná o úkaz pozitivní, nicméně jeho výchozí politika hesel je dosti pomýlená. Naštěstí ji lze poměrně snadno změnit a dokonce si napsat vlastní, lepší.
Archiv článků
Žijeme v turbulentní době a skutečnosti, dříve pokládány za neměnné, se hroutí jako domečky z karet. Naposledy se tímto stylem zhroutila jedna z konstant českého Internetu, když weby Ministerstva vnitra a Policie ČR začaly podporovat HTTPS. Samozřejmě, není všechno zlato co se třpytí, takže i když mají weby mvcr.cz a policie.cz ono magické "S" na konci protokolu, v testu kvality implementace dostaly od Qualysu známku F - tedy nejhorší možnou.
Stará programátorská moudrost praví, že hardware je ta část počítače, do níž můžete kopnout, pokud se porouchá. Toto přísloví už ale neplatí stoprocentně, a to má obrovské důsledky. Na jedné straně je mizení hranice mezi hardwarem a softwarem pozitivní, protože rozšiřuje možnosti využití počítačových čipů. Na straně druhé to znamená změnu celého vnímání počítačové bezpečnosti.
Protože se zabývám kybernetickou bezpečností a kryptografií, když řeknu slovo "pečeť", většina lidí si představí pečeť elektronickou, digitální podpis, certifikáty, časová razítka... Nyní ale budu hovořit o skutečných pečetích, fyzických, evokujících dávné časy.
Za několik okamžiků začnou bombastické oslavy stoletého výročí vzniku československé republiky. Podle mého názoru ovšem není moc co oslavovat. Po sto letech máme pořád stát, máme i demokracii, ale chybí nám to nejdůležitější: svoboda a v kontextu oněch oslav, republika.
Aktualizoval jsem dvě ukázkové aplikace, které používám na školeních a přednáškách. Ukazují možnosti využití ASP.NET Core Razor Pages 2.0 a ASP.NET Identity. Najdete je na mém GitHubu.
Poslední dobou mi přišlo několik dotazů, jestli je možné si mne najmout a za jakých podmínek. Odpověď je obecně ano - živím se tím. Ceny a podmínky mám vesměs pevné a nevidím důvod je nezveřejnit, takže tady jsou.
O důležitosti použití zabezpečeného protokolu HTTPS na webových stránkách již není sporu a z větších webů už odolávají jenom ty obzvláště zatvrzelé, jako například české ministerstvo vnitra nebo Policie ČR. Jenomže mít prosté "S" na konci již dnes nestačí.
Koncem loňského roku spustil GitHub funkci, která vás varuje v případě, že používáte závislosti se známými bezpečnostními chybami. Nyní je dostupná i pro aplikace psané v .NETu a umí vás upozornit na to, že používáte potenciálně nebezpečné verze NuGet balíčků.
Kali je speciální distribuce Linuxu pro bezpečnostní účely, penetrační testy a další bohulibé aktivity. Přináším návod, jak ji nainstalovat na Hyper-V a jak ji zkonfigurovat pro účely dema/labu.