Kdysi, ještě na střední škole, jsme měli vyjmenovat tři knihy, které by si podle nás měl každý přečíst. Nepamatuji si, jakou knihu jsem jmenoval jako první. Druhý byl - trochu z recese - Stopařův průvodce po galaxii a třetí román 1984 od George Orwella, z něhož pochází i tři hesla, která jsou titulkem tohoto zápisu.

Kdysi jsem ho četl jako normální knihu. Tu jsem pak někomu půjčil a už ji víc neviděl (znáte to - takhle přicházíte zásadně o ty nejlepší knihy). Posléze jsem 1984 získal jako elektronickou knihu a znovu ho několikrát přečetl.

Dnes jsem v Levných knihách narazil na paperbackové vydání za 59 Kč a 1984 začl číst znovu. A musím říct, že v tomto případě se můj názor po letech nezměnil: tuhle knihu by si měl přečíst každý.

1984 je román, popisující - z autorova hlediska - budoucnost, Londýn v roce 1984. Lidstvo žije v dokonalé totalitní společnosti, kde každý krok je dokonale kontrolován. A nejenom krok, ale dokonce i samo myšlení a vědomí jednotlivých lidí. V knize jsou popsány též jednoduché, až primitivní prostředky, kterými toho bylo dosaženo.

Kupte si tu knihu, přečtěte si ji a pak se projděte světem s otevřenýma očima. A uvidíte, že základní heslo Angsocu, tedy "Kdo ovládá přítomost, ovládá minulost. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost." je uváděno v každodenní praxi.

Jako vždy, i dnes na mne po přečtení části románu padla chmura. Dívám se kolem sebe a mám strach, že 1984 není naše minulost. Je to naše budoucnost.